Committees

Conference Chair

Program Committee Chairs

  • Alexey Potapov, ITMO University
  • Tom Everitt, Australian National University

Organizing Committee

  • Adam Ford, OpenCog Foundation (local co-chair)
  • Kevin Korb, Monash University (local co-chair)
  • Matt Ikle’, Adams State University

Program Committee

  • Hadi Afshar, VoiceBox
  • Joscha Bach, MIT Media Lab
  • Tarek Richard, Besold University of Bremen
  • Jordi Bieger, Reykjavik University
  • Dietmar Bruckner, Bernecker + Rainer
  • Cristiano Castelfranchi, Institute of Cognitive Sciences and Technologies
  • Antonio Chella, Dipartimento di Ingegneria Informatica, Università di Palermo
  • Mayank Daswani, Australian National University
  • Haris Dindo, Computer Science Engineering, University of Palermo
  • Stan Franklin, Computer Science Department & Institute for Intelligent Systems, University of Memphis
  • Arthur Franz, Independent researcher
  • Nil Geisweiller, Novamente LLC
  • Jose Hernandez-Orallo, Universitat Politecnica de Valencia
  • Bill Hibbard, University of Wisconsin – Madison
  • Marcus Hutter, Australian National University
  • Matt Iklé, Adams State University
  • Benjamin Johnston, University of Technology Sydney
  • Garret Katz
  • Kevin Korb, Monash
  • Kai-Uwe Kuehnberger, University of Osnabrck, Institute of Cognitive Science
  • Ramana Kumar, Datat61, CSIRO; and UNSW
  • John Licato, Indiana University/Purdue University – Fort Wayne
  • Sean Markan, Eudelic Systems LLC
  • Maricarmen Martinez, Universidad de los Andes
  • Amedeo Napoli, LORIA Nancy
  • Eric Nivel, CADIA, Reykjavik University
  • Abdul Rahim, Nizamani Dfind IT
  • Sergei Obiedkov, National Research University Higher School of Economics
  • Laurent Orseau, Google Deepmind
  • Eray Özkural, Gök Us Araştırma ve Geliştirme Ltd.
  • Günther Palm, Ulm University
  • Maxim Peterson, ITMO University
  • Nico Potyka, Universitaet Osnabrueck, IKW
  • Paul S. Rosenbloom, University of Southern California
  • Rafal Rzepka, Hokkaido University
  • Ricardo Sanz, Universidad Politecnica de Madrid
  • Oleg Scherbakov, ITMO university
  • Ute Schmid, Faculty Information Systems and Applied Computer Science, University of Bamberg
  • Leslie Smith, University of Stirling
  • Javier Snaider, Google
  • Bas Steunebrink, IDSIA
  • Claes Strannegård, Chalmers University of Technology
  • Kristinn Thórisson, Reykjavik University
  • Julian Togelius, New York University
  • Volkan Ustun, USC Institute for Creative Technologies
  • Viktoras Veitas, Global Brain Institute, VUB
  • Mario Verdicchio, Università degli Studi di Bergamo
  • Pei Wang, Temple University
  • Roman Yampolskiy, University of Louisville
  • Byoung-Tak Zhang, Seoul National University, School of Computer Sci. & Eng.

Steering Committee

  • Ben Goertzel, OpenCog Foundation & Hanson Robotics, Hong Kong (Chair)
  • Marcus Hutter, Australian National University, Australia